Długoterminowa inwestycja w srebro – czy faktycznie się opłaca?

Choć spośród metali inwestycyjnych to złoto cieszy się znacznie większą popularnością, tak naprawdę to srebro święci tryumfy wśród indywidualnych inwestorów. Skąd bierze się tak ogromna popularność tego mniej popularnego spośród szlachetnych kruszców? Czy warto jest dokonać długoterminowej inwestycji w srebro?

Stabilność jest w cenie

Główną zaletą inwestowania w metale szlachetne jest ich stabilność mająca na celu osiągnięcie długoterminowej ochrony kapitału. Ceny złota, platyny czy srebra codziennie się zmieniają, a okazjonalnie owe wahania mogą urosnąć do dużych rozmiarów, ale mimo to kruszce stanowią jedną z najbezpieczniejszych form przechowywania pieniędzy. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki stabilności na rynku metali szlachetnych inwestycja w srebro wiąże się z niewielkim ryzykiem straty kapitału (sprowadzonym właściwie do fizycznej utraty kruszcu), ale też i niewielkim potencjalnym zyskiem. Mimo to warto jest zainteresować się srebrem, choćby jako uzupełnieniem inwestycyjnego portfolio. Jak uczy nas historia, państwa i ich systemy monetarne powstawały i upadały, a złoto oraz srebro od zawsze cieszyły się wzięciem na poziomie znacznie lepszym od współczesnego pieniądza fiducjarnego.

Srebro inwestycyjne – jaki rodzaj warto wybrać?

Dzięki relatywnie niewielkiej cenie za gram czystego srebra na rynku znaleźć można liczne rodzaje srebra inwestycyjnego. Do najpopularniejszych z nich należą kilogramowe sztabki , a także monety, zarówno bulionowe, jak i te posiadające nominał. W przypadku indywidualnych inwestorów niedysponujących dużymi środkami najlepszym rozwiązaniem będzie ta druga opcja. Już dwie czy trzy srebrne monety jednouncjowe stanowią wartościowe uzupełnienie inwestorskiego portfolio, pozwalające na jak najefektywniejsze zdywersyfikowanie środków. Ciekawą alternatywą dla monet kruszcowych są srebrne monety z okresu PRL (w szczególności moneta XXX lat PRL-u) – nie posiadają one wartości numizmatycznej, a z racji na dużą dostępność oraz popularność stanowią one wygodną i często wybieraną formę inwestycji w srebro. W przypadku większej inwestycji warto jest zakupić srebro w formie sztabek. Warto przy tym pamiętać, że choć srebrne sztabki są rzadziej podrabiane od złotych, na rynku wciąż można spotkać falsyfikaty. Dlatego zakupu srebra inwestycyjnego w formie sztabek należy dokonywać przede wszystkim ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł cieszących się zaufaniem wśród inwestorów. Tylko w ten sposób można uzyskać pewność, że zakupione srebro na inwestycję jest faktycznie srebrem, a nie stopem innych metali.

Autor

  • Ukończył Wyższa Szkołę Budowlaną. Jednak na co dzień zajmuje się doradztwem i tworzeniem blogów. Jego hobby to żeglarstwo i turystyka górska.

2 thoughts on “Długoterminowa inwestycja w srebro – czy faktycznie się opłaca?

  1. Inwestowanie w srebro nie ma sensu, daje bardzo małe szanse na zarobek.

  2. Inwestuję w złoto, a w srebro tylko hobbistycznie, zbieram stare srebrne monety.

Comments are closed.